VUS Pardubice v roce 2018

VUS Pardubice v roce 2018

VUS Pardubice se v roce 2018 rozhodně nenudil. První akcí roku 2018 byl Valentýnský koncert, který se konal v evangelickém kostele Hronovická a kde po delší době v našem podání zaznělo větší množství černošských spirituálů. Na tomto koncertu vzbudila pozornost především dámská část souboru, neboť se poprvé objevila v nových koncertních šatech. Ve svižném tempu gospelů proběhl také dubnový Jarní koncert v Lázních Bohdaneč, jak jinak, než za hojné účasti lázeňského publika, a vystoupení na mezinárodní konferenci New Trends in Energetic Materials 2018. Spolu se sborem Salvátor Chrudim a několika skalními fanoušky jsme okusili hudební turistiku formou pěšího putování krajem A. Heyduka a V. Nováka. Pochod údolím říčky Krounky jsme zakončili krátkým vystoupením na hradě Rychmburk. V této době nás bohužel zastihla i jedna smutná zpráva, do hudebního nebe se odebral zakladatel VUS Pardubice, doc. Vlastislav Novák.
Tradiční májový koncert se vzhledem k probíhajícím opravám na radnici nekonal, namísto toho jsme přijali pozvání na akci Noc kostelů a koncertovali opět v evangelickém kostele Hronovická. Hlavní červnovou akcí bylo opakování Messe de requiem francouzského skladatele Gabriela Faurého v Heřmanově Městci, opět ve spolu se Symfonickým orchestrem a sborem Konzervatoře Pardubice a místním pěveckým sborem Vlastislav. Vystoupili jsme ale také na pardubickém festivalu Zrcadlo umění, uskutečnili Letní koncert v Lázních Bohdaneč a především absolvovali v tomto roce jediné soustředění, netradičně v hájence Pohled. Vzhledem k veskrze kladným ohlasům to jistě nebylo poslední soustředění na tomto místě.
Před prázdninovou pauzou se soubor zúčastnil pardubického mezinárodního festivalu IFAS 2018. Za solidní výkon jsme získali stříbrné pásmo, škoda jen, že to vzhledem k slabšímu obsazení muselo být v komorní kategorii. Úspěch jsme zaznamenali také na přidruženém sportovním klání – Ifasiádě – kde naše tříčlenné družstvo vybojovalo bronz. Ještě před koncem prázdnin jsme se pak sešli v Chrudimi na festivalu Zlatá pecka při zatím posledním provedení Faurého Requiem. Sólového partu se zde na kúru chrámu Nanebevzetí Panny Marie ujala sama zakladatelka festivalu, Dagmar Pecková.
Zářijové zkoušky byly vyplněny intenzivním nácvikem Čajkovského Mše sv. Jana Zlatoústého, kterou jsme spolu s chrudimským Salvátorem zazpívali na svatováclavském dvojkoncertu v MUBASO Chrudim a v kostele sv. Bartoloměje v Pardubicích. V září nám také bylo radostí zazpívat na svatbě naší členky Elišky, kde jinde, než v MUBASO Chrudim.
Nejdůležitějším a také jediným pozitivním osmičkovým výročím bylo sto let od vzniku samostatného československého státu. Na Pernštýnském náměstí jsme během městských slavností vítali prezidenta Masaryka s doprovodem československou státní hymnou. Výročí jsme však oslavili především přímo 28. října vystoupením v rámci městem pořádané akce na náměstí Čs. Legií a především zde provedeným křtem nového CD V dobrém jsme se sešli. Záštitu nad tímto křtem přijal rektor Univerzity Pardubice, prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., mimo jiné bývalý zpěvák VUS Pardubice. Podzimní Duchovní koncert byl třetí a poslední letošní akcí v Lázních Bohdaneč. V deštivém večeru 17. listopadu jsme si připomněli také další osmičkové výročí při vzpomínkovém aktu před univerzitní knihovnou.
Sezónu vánočních koncertů jsme začali krátkým vystoupením při historicky prvním rozsvícení vánočního stromu Univerzity Pardubice. Tradiční Vánoční koncert se vzhledem k rekonstrukci Rytířského sálu na zámku uskutečnil znovu v evangelickém kostele Hronovická a největší potlesk publika si zde vysloužilo oblíbené pásmo Steckerovy koledy upravené pro smíšený sbor. Na závěr roku 2018 jsme se ještě zúčastnili společného provedení Rybovy České mše vánoční a Bokových koled v Heřmanově Městci v Pardubicích.