VUS PARDUBICE V ROCE 2019

VUS PARDUBICE V ROCE 2019

Prvním vystoupením roku 2019 byl Tříkrálový koncert v malebné a posluchači naplněné kapličce ve Vortové u Hlinska. Zbytek ledna jsme strávili pilováním madrigalů a lidových písní pro nadcházející Valentýnský koncert, který se netradičně konal v prostorách vestibulu Domu hudby. V březnu se konalo výjezdní víkendové soustředění a to opět na novém místě, na faře ve Vápenném Podole.

Duben i květen byly na koncerty velmi bohaté. Spolu se Symfonickým orchestrem a pěveckým sborem Konzervatoře Pardubice a sbory Continuo a Vlastislav v pardubické Sukově síni provedli Sukovu kantátu Pod jabloní a Dvořákovo Te Deum. Stejný program jsme o den později zopakovali v Muzeu Chrudim. Koncem dubna se za značné účasti lázeňských hostů konal již téměř tradiční Velikonoční koncert v Lázních Bohdaneč. Následoval víkendový zájezd na náš oblíbený slovenský mezinárodní sborový festival Akademická Banská Bystrica, odkud jsme si odvezli hned dvě stříbrná pásma (v kategorii komorních sborů a sakrální tvorby), dvě zvláštní ceny, a navíc titul 2. vícemiss ABB pro naši sopranistku Lenku Laštovičkovou. V květnu jsme dále stihli ještě Festival pardubických sborů v KD Hronovická, Májový koncert v rámci celostátní akce Noc kostelů a nesoutěžní festival Foerstrovy Osenice. Na odpoledním koncertě v Osenicích jsme obstáli se ctí, přestože se zde shodou nešťastných okolností sešlo pouze osm našich zpěváků. V červnu jsme opět ve spojení s výše zmíněnými sbory a Symfonickým orchestrem Konzervatoře Pardubice zahajovali festival Hudební léto v Heřmanově Městci. Letní semestr jsme zakončili koncertem v Lázních Bohdaneč.

Během prázdnin jsme se sešli hned třikrát, a to na svatbě naší členky Báry, na Poutním koncertu v Sezemicích, a na chrudimském festivalu Zlatá Pecka, kde zazněla Hniličkova mše Es dur a Dvořákovo Te Deum. Na tomto koncertu jsme spojili síly se sborem Vlastislav z Heřmanova Městce. Během září jsme intenzivně zkoušeli Hniličkovo Stabat Mater, které jsme následně provedli na koncertech v chrudimském MUBASO a na Festivalu sv. Cecílie v Ústí nad Orlicí, rodišti autora této skladby. Stabat Mater jsme nacvičili se sborem Salvátor Chrudim, Smyčcovým orchestrem a sólisty Konzervatoře Pardubice.

Koncertními provedeními ověřené Stabat Mater jsme během posledního říjnového odpoledne nahráli pro účely plánovaného CD s Hniličkovou tvorbou. Hniličkovu mši Es dur jsme ještě představili v Praze na festivalu Nekonvenční žižkovský podzim v kapli sv. Anny a Stabat Mater zatím naposledy na koncertu v Lázních Bohdaneč. Během podzimu jsme se účastnili oslavy výročí vzniku ČSR na náměstí Čs. legií a také pietního aktu ke Dni boje za svobodu a demokracii a Mezinárodnímu dni studentstva. Zpěvem neoficiální revoluční hymny, Modlitby pro Martu, jsme si zde připomněli 30 let od pádu totality, 30 let svobody. Píseň jsme s úspěchem zopakovali o den později na koncertu Studenti sametu v rámci pražského festivalu Festa Academica. V souvislosti s tímto výročím jsme se také zapojili do projektu Unie českých pěveckých sborů s názvem Hlasy sametu – Jsme české sbory a užili si svou (doslova:-)) vteřinu slávy ve vzniklém videoklipu.

V adventu jsme doprovodili rozsvěcení vánočního stromu u univerzitní knihovny a na vánočních koncertech v Evangelickém kostele Hronovická a na zámku v Ratibořicích. Na koncertech vedle tradičních koled a vánočních písní zazněla kantáta Tři králové od Šimona Brixiho. Poslední akcí roku byl benefiční koncert Konzervatoře Pardubice, kde jsme zazpívali Rybovu Českou mši vánoční.

Rok 2019 přinesl mnoho zajímavého, ale v následujícím roce se teprve máme na co těšit – čeká nás oslava 70. výročí vzniku souboru!