Seminář HIHU

HIHU, Historická hudba, je název volitelného semináře dostupného ve všech studijních programech Univerzity Pardubice. V uplynulých letech jím úspěšně prošly desítky studentů napříč fakultami. Seminář je dvousemestrový a studenti za něj v každém semestru obdrží 3 kredity. Hlavní podmínkou absolvování je pravidelná docházka na zkoušky a koncertní akce Vysokoškolského uměleckého souboru Pardubice, které probíhají pod vedením garanta předmětu, dirigenta MgA. Tomáše Židka, Ph.D. Účastníci se dozví množství informací z historie hudby, ale především se s ní seznámí tím nejpřímějším způsobem, tedy její praktickou interpretací.

U příležitosti završeného jedenáctého roku existence předmětu HIHU přinášíme krátký rozhovor s Alicí Kubínkovou, členkou VUS Pardubice a jednou z absolventek tohoto předmětu.

Jaký obor na univerzitě studuješ a proč ses pro něj rozhodla?

Studuji obor Slavistická studia zemí EU se specializací na polštinu a historii. Rozhodla jsem se pro něj, protože mě vždy bavily dějiny a k tomu jsem naprosto zamilovaná do polské kultury.

Jak ses o VUSu dozvěděla? Bylo to přes studijní plán a předmět HIHU?

Vždycky mě bavilo zpívat a tak jsem trochu pátrala na univerzitě po vysokoškolském sboru, ale nebyla jsem si jistá, že to chci zkusit, dokud jsem nenarazila na předmět historická hudba, kde jsem dostala i kreditovou motivaci do toho jít.

Jsi členkou VUS od září 2017, vzpomeneš si na první sborovou zkoušku?

První sborová zkouška byly nervy, mnoho nových lidí, nové prostředí a spousta skladeb, které jsem v životě neslyšela, ale poznala jsem, že i přes ten stres je to pro mě to pravé a za pár zkoušek jsem si zvykla a velice jsem si VUS oblíbila.

Zpívala jsi i předtím?

Ano, zpívala jsem sólově i sborově, v komorním sboru ZUŠ Havlíčkova. Značně mi to usnadnilo začátky ve VUSu.

Hodily se ti ty tři kredity za HIHU?

Rozhodně, komu by se nehodily 3 kredity za to, že dělá pouze to, co má rád?

Která z akcí VUS v tobě zanechala nejintenzivnější vzpomínku?

Asi první koncert, kdy jsme zpívali mnoho písní a ne u všech jsem si byla jistá, ale po prvních pár tónech jsem slyšela, že jsme zněli mnohem lépe jako sbor než kdykoli na zkouškách. Byl to skvělý pocit!

Jak vidíš svou zpěváckou budoucnost?

To je dobrá otázka, rozhodně bych se chtěla zpěvu věnovat i nadále, samozřejmě rekreačně, ale bohužel nevím, jestli to půjde skloubit s prací a se všemi povinnostmi.

Doporučila bys předmět HIHU ostatním studentům?

Rozhodně ano, myslím, že každý vášnivý zpěvák (i třeba jenom ve sprše) může odhalit sám sebe, jen když se odhodlá. A navíc k tomu dostane 3 kredity.

Taky si myslím. Díky za rozhovor a na viděnou v pondělí 9. září v sedm v H1 na FEI!